Pro někoho značí příchod jara první ranní kosí koncert, pro někoho první kvítky sněženek a krokusů. Mně vždy kolem dvacátého března ohlašuje příchod jara invaze mravenců. Co by poslíčky jara je pochopitelně radostně vítám. Poté, co je jarní depeše doručena a mravenci dle mého názoru svůj účel splnili, začnu jim mávat na rozloučenou. Na tuto diplomatickou výzvu k odchodu mravenci obvykle z neznámého důvodu nereagují. Přikročím tedy k ručnímu eskortu, ucpávání všech možných mravenčích vchodů a východů, sypání hřebíčku, skořice a pepře na můj okenní parapet. Nakonec se většinou vždycky nějak domluvíme. Letos nicméně psychologický nátlak mravenčí kolonie poněkud přitvrdil. Začali mi totiž vyhrožovat, že neodejdou, dokud jim nedám na cestu rostlinku aloe, aby měli čím nakrmit svá mravenčí miminka. V rámci dobrých sousedských vztahů jsem nakonec, byť nerada, souhlasila. Tak jen doufám, že drží své čestné mravenčí slovo.

 

Potyčky s mravenci stranou, jaro mám moc ráda. Posledních několik let jsem si začala vychutnávat vědomý vstup ze zimy do jara. Den jarní rovnodennosti mi připadá doslova magický. Představuju si vedle sebe dva rytíře, jednoho v černé, jednoho v bílé zbroji. Pan Zima z Podšedí si rozdává duel s panem Jarem z Kvítkova. Šermují jako o život, nicméně oba dopředu vědí, že to skončí remízou.

Období vedoucí k rovnodennosti je dobou, kdy často vyplouvají na povrch naše stíny. I v nás dochází k jakémusi souboji světla a temnoty. Rovnodennost nám dává příležitost najít harmonii. Prožít si to, co jsme třeba někdy v minulosti nezpracovali a zasunuli to do nějakého svého vnitřního šuplíčku. Je to také příležitost přijmout jak své stinné stránky, tak naši jedinečnost jako svou nedílnou součást.

Kalendář nám sice oznamuje nový rok už v lednu, nicméně pro mnohé z nás je skutečným novým začátkem až právě příchod jara. Můžeme se zimou a svými stíny rozloučit spálením Morany, tak jak to dělávali naši předci. Fajn je i jakýkoli rituál vítání jara a nového začátku. Nemusí to být zrovna jarní úklid a tulipány ve váze, byť to je taky moc fajn. Jakýkoli rituál, který pro tebe symbolizuje změnu, růst, obrození. Já si většinou dojdu na masáž, dopřeju si opravdu dobré jídlo, sejdu se s přáteli, zazpíváme si, zatančíme, sdílíme, co chceme nechat za sebou a jaká semínka zasadíme do půdy svých životů.

Jaký je tvůj oblíbený jarní rituál? Moc ráda se nechám inspirovat.

Krásné jarní dny,

Marty x