V posledních dnech jsem začala pociťovat obrovskou, dříve nepoznanou únavu. Ráno jsem se probudila s pocitem, že bych zrovinka mohla jít zas spát. Vůbec jsem nechápala, z čeho jsem stále tak unavená. Jediné, co jsem cítila velmi jasně, byla intenzivní touha po přírodě. Většinou podvědomě víme, co v danou chvíli nejvíce potřebujeme. Bohužel svou intuici moc často neposloucháme. Můj vnitřní hlas se tentokrát nedal jen tak odbýt. Nenašeptával, ani nemluvil polohlasem. Nesmlouvavou únavou mého těla na mě přímo řval!

Tak jsem bez velkého přemýšlení místo na víkendovou kalbu ke kamarádce vyrazila na samotu k řece Berounce. Našla jsem překrásné místo s bohatou historií, konejšivou energií a vlídnými majiteli k tomu. Hodně jsem spala, dobře jedla a trávila spoustu času venku, v podzimem dýchající krajině. A najednou mi to docvaklo! Hodně jsem poslední dobou dávala. Svým, klientům, studentům, rodině, přátelům… Dávala jsem všem, kteří to zrovna potřebovali. Na někoho důležitého jsem při tom ale zapomněla. Na sebe! Prostě ze mě v posledních týdnech víc energie odtékalo, než do mě přitékalo. Kdybych byla řekou, zákonitě bych pomalu, ale jistě začala vysychat. Znáš to taky?

S blížícími se Vánocemi řada z nás velmi snadno spadne do této energetické pastičky. Můžeme se přetrhnout, abychom měly vše krásně uklizeno, napečeno a nazdobeno. Lítáme po obchodech, abychom sehnaly co možná nejbáječnější dárky, snažíme se dohnat všechny resty v práci. Naše maminky nás naučily, že Vánoce jsou především o dávání a dělání radosti blízkým. A tak se pachtíme, dřeme, ždímeme ze sebe poslední zbytky energie, abychom všem vyhověly, všechno splnily a stihly. Následky toho, když v našem energetickém účetnictví panuje velká nerovnováha, mohou být daleko horší než velká únava. V tomto smyslu opravdu neplatí, že je lepší dvakrát vyhořet než se jednou stěhovat.

Popřemýšlej, co je opravdu třeba před koncem roku udělat a co by šlo vypustit. Zvaž, čím si můžeš usnadnit život a bez čeho se tví milí o Vánocích obejdou. Vždyť největším dárkem pro ně je tvůj úsměv a váš společně strávený čas! Jak říkají v letadle, nejdříve musíme nasadit kyslíkovou masku samy sobě a teprve pak můžeme pomáhat ostatním. Napoj se na svůj zdroj energie a ze všeho nejdřív dej energii a péči sama sobě! Uvidíš, že to jde. Stačí si to jen dovolit.

Jaký je tvůj oblíbený způsob, kterým se hýčkáš nebo si dobíjíš baterky? Moc ráda si přečtu, co ti zaručeně zabírá a ráda se nechám inspirovat.